Білий наліт після видалення зуба з’являється у процесі загоєння. Не треба цього лякатися , це абсолютно нормальне явище, яке не становить небезпеки.
Білий наліт утворюється в лунці віддаленого зуба за кров’яним згустком. Згусток є фрагментом крові, що згорнулася і природним захистом рани від проникнення мікробів і подальшого зараження.
Приблизно на другий-третій день потік покривається тонким шаром жовтуватого, білого або сірого відтінку. Візуально він може нагадувати гній, через що пацієнти часто сприймають його як ознаку запалення і намагаються прибрати з ранки.
Насправді це білок фібрин – компонент сполучної тканини. Його поява свідчить про успішне загоєння рани та формування в ній нових м’яких тканин.
Наліт може бути щільним або, навпаки, світлим і ледь помітним, у будь-якому випадку, це не ознака ускладнень і тривожитися не варто. Подвійно не слід колупати в рані, намагаючись видалити його – так ви повторно травмуєте ясна, що не загоїлися, і занесете інфекцію.
Паралельно з появою фібрину кров’яний потік поступово розсмоктується, а лунка затягується та зменшується, обростаючи новими клітинами. За відсутності ускладнень за кілька днів ясна повністю закриє рану.
Що рекомендують стоматологі:
- не вживати твердих і жорстких продуктів – ними можна подряпати ясна або видалити наліт, фрагменти їжі потраплять у лунку і спровокують інфікування;
- відмовитися від гарячої чи гострої їжі;
- не зачіпати рану щіткою під час чищення зубів;
- не робити інтенсивних полоскальних рухів під час гігієнічних процедур;
- відмовитися від куріння та алкоголю на період реабілітації – нікотин та спирт дратують слизову та підвищують тиск, можуть стати причиною кровотечі та видалення фібрину;
- почекати зі спортом та фізнавантаженнями;
- жувати на протилежному боці щелепи.
Жодних особливих заходів вживати не потрібно, необхідно просто дочекатися, поки травмоване місце заживе.
У окремих ситуаціях білий наліт може бути розвитком ускладнень. І тут замість фібрину в лунці з’являться гнійні виділення.
Коли слід насторожитися:
- якщо біль після екстракції не проходить і не зменшується три-чотири дні, або має тенденцію до наростання;
- з лунки виділяється біляста або жовтувата рідина;
- біль стає стріляючим, віддає у вухо, щелепу чи віскі;
- до больового синдрому в щелепі додався головний біль, запаморочення;
- набряк збільшився і перейшов на обличчя чи шию;
- ясна посиніла і розпухла;
- температура не знижується чи перевищує 38 градусів;
- з’являється слабкість, нездужання, гарячковий стан;
- втрачається чутливість поруч із прооперованою зоною;
- з рота виникає неприємний гнильний запах.
Все це симптоми запального процесу, який потребує негайного огляду та терапевтичних заходів. При прояві будь-яких ознак ви маєте звернутись, як можно скоріше до лікаря- стоматолога.